Jak urządzić biuro?

Cover Image for Jak urządzić biuro?

Rozwój firmy uzależniony jest w dużej mierze od zaangażowania pracowników w wykonywanie codziennych obowiązków. Pojawia się zatem pytanie, jak zachęcić zespół do jeszcze większej efektywności? Odpowiedź może okazać się prosta – oferując przestronne i wygodne biuro. Jak urządzić biuro, aby pracownicy czuli się w nim komfortowo?

 

Biuro dostosowane do potrzeb firmy i pracownika

Inaczej projektuje się przestrzeń biurową dla korporacji, a inaczej dla niewielkiej firmy, która zatrudnia raptem kilkanaście osób. Mianownik jest jednak wspólny w obydwu przypadkach – efektem ma być biuro przyjazne pracownikom.

Co należy wziąć pod uwagę (oprócz oczekiwań pracowników) przy urządzaniu biura? Oczywiście, wysokie miejsce na liście priorytetów będzie zajmować dostosowanie przestrzeni do charakteru pracy. Trzeba zdecydować, czy lwią część biura zajmie przestrzeń wspólna sprzyjająca kreatywnym burzom mózgów, czy wręcz przeciwnie – będą to wydzielone stanowiska dla każdego pracownika.

Kolejna kwestia to obowiązujące trendy i stylistyka samych wnętrz. Można założyć, z dużą dozą prawdopodobieństwa, że kancelaria prawna będzie urządzona w nieco bardziej stonowany sposób, niż agencja kreatywna. Stonowana kolorystyka może kontrastować z krzykliwymi barwami, jednak trzeba wiedzieć, w jakich pomieszczeniach ją stosować. Jaskrawe kolory sprawdzą się w przestrzeni przeznaczonej na dyskusje kreatywne, jednak wszędzie tam, gdzie konieczne jest pełne skupienie, lepszym wyborem będą kolory neutralne.

 

Solidne i wygodne meble to podstawa w aranżacji biura

Pracownik każdego dnia spędza w biurze przynajmniej 8 godzin. Warto zatem zadbać o ergonomię miejsca pracy i solidne, wygodne meble. Dlaczego ergonomia jest tak istotna? Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji negatywnie odbija się na zdrowiu. Problemy z kręgosłupem to dopiero początek długiej listy dolegliwości, które mogą być spowodowane pracą w niewygodnej pozycji.

Projektanci mebli do biura coraz większą uwagę przykładają nie tylko do atrakcyjnego designu konkretnych produktów, lecz również do ergonomicznych rozwiązań poprawiających komfort pracy. Na meblach do biura nie warto oszczędzać. Zakup najtańszych krzeseł nie tylko pogorszy komfort pracowników. Taka decyzja odbije się też niekorzystnie na firmowych finansach. Za kilka miesięcy trzeba będzie zapewne pomyśleć o wymianie tych krzeseł na nowsze modele.

Przestrzeń biurową warto zaprojektować w taki sposób, aby optymalnie wykorzystać dostępne miejsce. Pracownik powinien mieć w zasięgu ręki wszystkie urządzenia biurowe, z których korzysta codziennie. Jeśli cały zespół będzie musiał korzystać z jednej drukarki, to w efekcie czekanie w kolejce, aż urządzenie się zwolni, będzie stratą czasu – a co za tym idzie, także stratą pieniędzy.

 

Jak urządzić nowoczesne biuro?

Biurko i fotel to podstawowe elementy wyposażenia każdego biura, niezależnie od branży. Jednak to zdecydowanie za mało, aby można było mówić o nowoczesnym i w pełni komfortowym biurze. Warto pomyśleć o strefie socjalnej, w której pracownicy będą mogli chwilę odpocząć. Możliwość podgrzania posiłku to dla wielu osób niezwykle istotny aspekt, zwłaszcza w dobie zero waste i ekologicznych trendów w odżywianiu.

Przestrzeń biurowa powinna być urządzona w taki sposób, aby utrzymanie porządku nie wymagało zbytniego wysiłki. Szafki na dokumenty, półki na segregatory – to elementy wyposażenia wnętrz, które sprawią, że w biurze zapanuje ład i harmonia.

Jak urządzić biuro przyjazne pracownikowi? To czy będzie dominować w nim stylistyka minimalistyczna, modernistyczna, czy do głosu dojdzie styl glamour, schodzi na dalszy plan. Priorytetem powinno być takie urządzenie biura, aby sprzyjało ono efektywnej pracy.

Dowiedz się więcej

Cover Image for BI Park Radom: centrum logistyczne na radomskim Wincentowie już dostępne dla najemców

2024-06-03

BI Park Radom: centrum logistyczne na radomskim Wincentowie już dostępne dla najemców

Na terenie nowej przemysłowej dzielnicy Radomia powstaje nowoczesne centrum logistyczne klasy A. ...

Czytaj więcej
Cover Image for Istota umowy najmu i jej konstrukcja

2024-04-04

Istota umowy najmu i jej konstrukcja

Umowa najmu stanowi fundament każdego komercyjnego wynajmu powierzchni biurowej. Jej istota oraz ...

Czytaj więcej

Please turn the device