W Polsce biurowce najwyższej klasy są droższe od reszty nawet o 45 proc.

Cover Image for W Polsce biurowce najwyższej klasy są droższe od reszty nawet o 45 proc.

W całym kraju biurowce najwyższej klasy A są droższe od klasy B średnio o 30 proc. – wynika z raportu #shorts portalu finne. Tendencja ta jest zauważalna na wszystkich głównych rynkach, jednak są miasta, w których różnica wynosi 45 proc. – wskazują eksperci finne.

Budynki klasy A mają zdecydowanie wyższy średni poziom stawki wyjściowej czynszu niż budynki klasy B. Wiąże się to z wyższą jakością oferowanej przestrzeni biurowej, większą ilością udogodnień oraz możliwości dla najemców. Największa różnica w cenach między budynkami klas A i B występuje na rynku łódzkim, to blisko 45 proc. a najniższa w miastach poza siedmioma głównymi rynkami biurowymi, gdzie uśredniona różnica wynosi zaledwie 12 proc.  

Średnia wyjściowa stawka miesięcznego czynszu dla wszystkich nieruchomości klasy A i B wynosi 12,62 €/m2, wśród nieruchomości jedynie klasy A jest 13,88 €/m2, a w przypadku klasy B 10,72 €/m2. Największa różnica pomiędzy klasami jest w biurowcach zlokalizowanych w Warszawie – 4,41 €/m2, a najmniejsza w Krakowie – 2,07 €/m2.

Komentarz:
Na wysokość czynszu wyjściowego za powierzchnię biurową składa się wiele czynników. Wśród najważniejszych elementów znajduje się jakość oferowanej przestrzeni biurowej i budynku, co zazwyczaj przedstawia jego klasa. Nieruchomości najwyższej klasy — A, są zauważalnie droższe niż biurowce niższych klas. W całym kraju w porównaniu do klasy B średnia wysokość miesięcznej stawki w biurowcach klasy A jest wyższa o 30%. Ta tendencja jest zauważalna na wszystkich głównych rynkach, największa różnica występuje na rynku łódzkim — blisko 45%, a najniższa w miastach poza siedmioma głównymi rynkami biurowymi, gdzie uśredniona różnica wynosi zaledwie 12%” – mówi Krzysztof Foks, head od research REDD i finne.  

finne dostępny pod adresem finne.pl, to portal stworzony z myślą o każdej firmie i osobie prywatnej, która potrzebuje powierzchni dla swojego biznesu. Informacje o nieruchomościach na wynajem dostarczają bezpośrednio i wyłącznie właściciele nieruchomości, dzięki czemu odwiedzający mają gwarancję rzetelności każdego ogłoszenia.  

Już na starcie finne oferuje dostęp do 93% rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. Na portalu wybrać można spośród 2200 budynków biurowych i 600 parków magazynowych dostępnych na wynajem w Polsce. – To dowodzi o sile i skali, jaką finne osiągnęło już na starcie.

Jesteśmy portalem z największym wyborem zweryfikowanych nieruchomości biurowych i magazynowych oraz z bezpośrednim kontaktem do właścicieli — mówi Piotr Smagała, Managing Director REDD Group, która jest właścicielem nowego brandu.

 

Dowiedz się więcej

Cover Image for Istota umowy najmu i jej konstrukcja

2024-04-04

Istota umowy najmu i jej konstrukcja

Umowa najmu stanowi fundament każdego komercyjnego wynajmu powierzchni biurowej. Jej istota oraz ...

Czytaj więcej
Cover Image for Jak efektywnie przygotować się do procesu najmu powierzchni biurowej?

2024-03-21

Jak efektywnie przygotować się do procesu najmu powierzchni biurowej?

Rynek nieruchomości komercyjnych jest niezwykle konkurencyjny i dość skomplikowany, zwłaszcza w k...

Czytaj więcej

Please turn the device