Co to jest magazynowanie i o czym warto pamiętać?

Cover Image for Co to jest magazynowanie i o czym warto pamiętać?

Dopasowanie czasu oraz intensywności produkcji dóbr do ich konsumpcji to wyzwanie. W efekcie większość towarów wymaga magazynowania. Wbrew pozorom nie obejmuje ono tylko przechowywania towarów, ale też wiele innych działań – również logistycznych. Sprawdź, co to jest magazynowanie i na co zwrócić uwagę, wynajmując budynki biurowo-magazynowe.

 

Co to jest magazynowanie?

Magazynowanie to zbiór zadań realizowanych w łańcuchu dostaw. Obejmuje wszystkie czynności powiązane z przyjmowaniem oraz okresowym gromadzeniem i składowaniem towarów w bezpiecznych warunkach, które gwarantują pełną wartość użytkową (np. w budynkach biurowo-magazynowych czy magazynowych).

Do magazynowania należą też kompletowanie oraz przekazywanie lub wysyłka zapasów dóbr materialnych odbiorcom. Każdy z tych procesów wiąże się z szeregiem operacji logistycznych, takich jak rozładunek i załadunek samochodów. 

Magazynowanie towarów jest nazywane inaczej przechowalnictwem. Stanowi podstawowy element przepływu produktów pomiędzy różnymi ogniwami gospodarki.

 

Fazy magazynowania – co warto wiedzieć?

Odpowiadając na pytanie, co to jest magazynowanie, można wskazać główne etapy tego procesu. Kolejne fazy przechowalnictwa to: przyjęcie towaru, jego składowanie i kompletacja, a także wydawanie lub wysyłka. Co się dzieje w ich trakcie?

Magazynowanie rozpoczyna się od przyjęcia towaru – wewnętrznego (a więc w ramach własnej firmy produkcyjnej) lub zewnętrznego. Wiążą się z nim takie procesy jak: rozładunek, kontrola zawartości i przekazanie do kolejnego etapu, czyli składowania. 

Towar ulokowany na regałach magazynowych jest przechowywany w bezpiecznych warunkach (m.in. wilgotność, temperatura, naświetlenie) do czasu złożenia zamówienia. Później konkretne towary są kompletowane i wydawane do dostarczenia lub wysyłki.

 

Budynki biurowo-magazynowe – czym się odznaczają?

Chcesz zapewnić komfortowe warunki do pracy intelektualnej, ale jednocześnie składowania produkowanych czy sprzedawanych przez firmę towarów? Rozwiązaniem są  budynki biurowo-magazynowe

Obiekty tego typu zazwyczaj są oferowane na sprzedaż lub wynajem jako kompleks połączonych ze sobą budynków pełniących różne funkcje. Zdarza się jednak, że są dostępne dwa niezależne obiekty – biurowy i magazynowy. Takie rozwiązania wybierają najczęściej firmy produkcyjne i logistyczne oraz z branży e-commerce. 

Magazyny z częścią socjalno-biurową coraz częściej odznaczają się nie tylko dużą powierzchnią magazynową czy nowoczesnymi rozwiązaniami wykończeniowymi. Nowoczesne budynki biurowo-magazynowe mogą mieć też reprezentatywny wygląd i ciekawą bryłę, a także być energooszczędne (np. dzięki systemowi odzysku ciepła, instalacjom fotowoltaicznym).

 

Powierzchnie magazynowe – wynajem czy budowa?

Najwydajniejsze powierzchnie magazynowe to te, które są optymalnie dopasowane do warunków organizacyjnych i skali produkcji firmy. Podczas wyboru budynków biurowo-magazynowych zwróć więc uwagę m.in. na wielkość powierzchni magazynowej, standard wykończeń strefy socjalno-biurowej oraz zastosowane rozwiązania technologiczne. 

Wielu przedsiębiorcom wydaje się, że ich warunki mogą spełnić wyłącznie nowo budowane, projektowane specjalnie dla ich firmy obiekty. Rozwiązanie to nie jest jednak tanie w realizacji.

W wielu przypadkach lepszym pomysłem są powierzchnie magazynowe na wynajem. Aktualne oferty bezpośrednio od wynajmujących znajdziesz w serwisie finne.pl. Wystarczy w wyszukiwarce podać lokalizację, która Cię interesuje. W kilka sekund uzyskasz dostęp do szczegółowo opisanych ofert budynków biurowo-magazynowych i magazynów na wynajem.

Dowiedz się więcej

Cover Image for Istota umowy najmu i jej konstrukcja

2024-04-04

Istota umowy najmu i jej konstrukcja

Umowa najmu stanowi fundament każdego komercyjnego wynajmu powierzchni biurowej. Jej istota oraz ...

Czytaj więcej
Cover Image for Jak efektywnie przygotować się do procesu najmu powierzchni biurowej?

2024-03-21

Jak efektywnie przygotować się do procesu najmu powierzchni biurowej?

Rynek nieruchomości komercyjnych jest niezwykle konkurencyjny i dość skomplikowany, zwłaszcza w k...

Czytaj więcej

Please turn the device