Coworking czy wirtualne biuro? Co wybrać?

Cover Image for Coworking czy wirtualne biuro? Co wybrać?

Biuro wirtualne oraz coworking to nowoczesne usługi ułatwiające rozpoczynanie i prowadzenie własnej działalności. Ich oferta jest skierowana do start-upów, freelancerów oraz małych i średnich firm. Wbrew obiegowej opinii te dwa rozwiązania nie są tożsame i nie należy ściśle ich ze sobą łączyć.

 

Co to jest wirtualne biuro?

Biuro wirtualne to usługa dla przedsiębiorców polegająca na outsourcingu obsługi biurowej. Przede wszystkim jest to wykupienie skrzynki pocztowej i wirtualnego adresu – np. Warszawa, Przeskok 2 (adres Business Link Astoria). Po co? Z powodów formalnych lub wizerunkowych.

Założenie działalności gospodarczej w Polsce wymaga wskazania adresu jej siedziby. Przedsiębiorcy, którzy z różnych względów nie mają takiej siedziby, mogą wykupić adres biura. Nie oznacza to od razu, że trzeba z takiego biura korzystać! W ogóle nie ma konieczności pojawiania się pod wskazanym adresem – pracownicy biura wirtualnego będą przesyłać przedsiębiorcy całą skierowaną do niego korespondencję. Dzięki temu przedsiębiorca zyskuje wirtualny adres, ale nie wynajmuje faktycznej przestrzeni biurowej – płaci więc mniej niż przy wynajmie biura.

 

Dla kogo wirtualne biura są najlepszą opcją?

Biuro wirtualne to także dobre rozwiązanie dla firm zagranicznych, które – wchodząc na polski rynek – chcą posługiwać się polskim adresem. Wirtualny adres w centrum dużego miasta (np. Warszawy) zazwyczaj wygląda też bardziej profesjonalnie niż adres domowy przedsiębiorcy podany jako siedziba firmy. To kolejny powód, dla którego niektórzy korzystają z tego rozwiązania.

Obecnie pracownicy biur wirtualnych coraz częściej przejmują nie tylko obsługę poczty swoich klientów, ale też inne prace biurowe związane z prowadzeniem firmy. W ofercie często znajduje się także: wynajem sal konferencyjnych, odbieranie telefonów, odpisywanie na służbowe e-maile oraz ogólne prowadzenie sekretariatu firmy.

 

Coworking czy biuro wirtualne? Podstawowe różnice

Niektóre biura wirtualne oferują wynajem biurek na godziny. Taka usługa to już jednak nie wirtualne biuro, ale coworking. Na tym właśnie polega podstawowa różnica pomiędzy obydwoma rozwiązaniami: w przypadku coworkingu wynajmowana jest faktyczna, fizyczna przestrzeń biurowa. Biuro wirtualne to adres, pod którym przedsiębiorca rejestruje siedzibę firmy.

Co równie ważne, w przypadku coworkingu umowy są podpisywane nawet na bardzo krótki czas. Biurko – tzw. hot-desk – można wynająć nawet na kilka godzin! Biura wirtualne najczęściej są udostępniane na dłużej. Najlepsze oferty otrzymują zwykle ci przedsiębiorcy, którzy decydują się na co najmniej roczne opłacenie adresu.

Usługa biura wirtualnego w podstawowej wersji jest tańsza niż coworking. Ta różnica zanika jednak w przypadku bardziej rozbudowanej oferty biur online, obejmującej np. kompleksową obsługę sekretariatu.

Coworking to wreszcie przygotowane obok siebie stanowiska do pracy, które są wynajmowane przez przedstawicieli różnych branż. Korzystanie z przestrzeni coworkingowej daje więc możliwość poznania innych przedsiębiorców i podjęcia z nimi współpracy. Biuro wirtualne to przestrzeń, którą przedsiębiorcy odwiedzają okazjonalnie. Trudno więc w tej sytuacji o osobisty kontakt z innymi osobami opłacającymi ten sam adres.

 

Co ostatecznie wybrać: coworking czy usługę wirtualnego adresu?

Wszystko zależy od konkretnej firmy i jej potrzeb. Czasem okazuje się, że najlepsze rozwiązanie to połączenie obydwu tych usług. Na finne znajdziesz wiele biur coworkingowych, które oferują zarówno przestrzenie coworkingowe, jak i możliwość wykupienia wirtualnego adresu firmy. Wyszukuj i uzyskuj szczegóły ofert prosto od właścicieli!

Dowiedz się więcej

Cover Image for Istota umowy najmu i jej konstrukcja

2024-04-04

Istota umowy najmu i jej konstrukcja

Umowa najmu stanowi fundament każdego komercyjnego wynajmu powierzchni biurowej. Jej istota oraz ...

Czytaj więcej
Cover Image for Jak efektywnie przygotować się do procesu najmu powierzchni biurowej?

2024-03-21

Jak efektywnie przygotować się do procesu najmu powierzchni biurowej?

Rynek nieruchomości komercyjnych jest niezwykle konkurencyjny i dość skomplikowany, zwłaszcza w k...

Czytaj więcej

Please turn the device