FAQ - Słownik Pojęć

Słownik Pojęć

Add-on factor

Add-on factor (po polsku Współczynnik powierzchni wspólnych) - współczynnik pokazujący nam, w procentach, ile powierzchni wspólnych ma dany budynek (np. Add on factor – 34%). Dotyczy to części budynku, które są do wspólnego użytku przez różnych najemców – np. recepcja, hole windowe (zazwyczaj), ogólnodostępne toalety na piętrach.

Asking rent

Asking rent (po polsku Czynsz wyjściowy) - stawka czynszu, którą początkowo oferuje właściciel lub wynajmujący nieruchomość. Zazwyczaj podaje się ją w euro, znacznie rzadziej w złotówkach. To stawka za metr kwadratowy biura, za jeden miesiąc. Dotyczy to wszystkich niżej opisanych czynszów, pamiętaj. Jest to stawka, którą zobaczysz w prezentowanych biurach do wynajęcia na portalu finne.

BMS

BMS (po polsku system zarządzania budynkiem) - nowoczesny zautomatyzowany system wykorzystywany do zarządzania instalacjami oświetleniowymi, alarmowymi, temperaturą czy klimatyzacją w budynku. Odpowiednik rozwiązań Smart Home w biurowcach i magazynach.

Break option

Break option (po polsku Opcja wcześniejszego wyjścia) - prawo najemcy do zakończenia wynajmu biura wcześniej, niż w umowie. Zazwyczaj, jak to w życiu, nie ma tak dobrze i są warunki zastosowania tej opcji przez obie strony (np. dodatkowa opłata, odszkodowanie etc.).

Cash flow

Cash flow (po polsku Zestawienie kosztów) - są to tabele pokazujące łączne koszty najmu w danym budynku. Dzieli się je na konkretne lata wynajmu. Te tabelki przydają się nam, gdy porównujemy szczegóły finansowe zawarte w ofertach.

Effective rent

Effective rent (po polsku Czynsz efektywny) - w zależności od etapu, na którym znajdujemy się z najemcą, posługujemy się konkretnym rodzajem czynszu. Effective rent to akurat cena pomniejszona o zwolnienie z czynszu (czyli rent frisy, będzie o tym niżej). Przelicza się go na całkowity czas najmu. Na przykład – jeśli czynsz za 4 lata wynosi 10 złotych miesięcznie, ale rent frisy dają nam 2 lata bez opłat, to Effective rent na 4 lata wynosił będzie 5 złotych miesięcznie. Co ważne dla Ciebie - ta stawka nie pojawia się w umowie, tylko w ofertach.

Fit-out

Fit-out (po polsku Aranżacja powierzchni) - po podpisaniu umowy najmu lub aneksu do umowy najmu, wchodzi ekipa remontowa i aranżuje na nowo biuro dla najemcy. My nazywamy to fachowo fit outem.

Fit-out budget

Fit out contribution/budget(po polsku Budżet na aranżację powierzchni) - jest to budżet najemcy, który możemy podać w euro lub w złotówkach. Zazwyczaj przedstawia się go za metr kwadratowy lub jako całościową kwotę. Jest określany przez potencjalnego najemcę.

Gross space

Gross space (po polsku Wielkość powierzchni brutto) - to absolutnie cała powierzchnia biura, czyli zarówno powierzchnie, gdzie wstęp ma tylko ten konkretny najemca, ale i powierzchnie wspólne, dzielone z innymi klientami (np. część toalet, korytarza etc.).

HVAC

HVAC (po polsku Instalacje) - to skrót od różnego rodzaju instalacji w budynku: instalacji grzewczych (heating - H), wentylacji (ventilation - V), systemu klimatyzacji (air-conditioning - A) oraz chłodzenia (cooling - C). Rozprowadzane są na podstawie planu piętra, jego układu (open space lub układ gabinetowy) i liczby osób pracujących w danym pomieszczeniu.

Headline rent

Headline rent / Transaction rent (po polsku Finalna stawka czynszu) - to ostateczna cena czynszu wynegocjowana i zawarta w umowie najmu (zazwyczaj podawana w walucie Euro).

Hot desking

Hot desking (po polsku Polityka zajmowania biurek) - miejsce pracy można udostępnić na pewien czas różnym osobom lub podzielić je między stałą grupę osób pracującą o różnych porach. Obie opcje optymalizują nam takie miejsce zarówno dla firmy wynajmującej biuro (oszczędności) i dla właściciela budynku (brak tzw. pustych przebiegów, miejsce cały czas na siebie pracuje). Hot-deski często można także spotkać w przypadku coworkingu.

Landlord

Landlord (po polsku Wynajmujący) - firma lub rzadziej osoba fizyczna, która wynajmuje nam powierzchnie biurowe. Zazwyczaj jest to właściciel biurowca, asset manager (osoba zarządzająca powierzchnią w imieniu właściciela) lub deweloper budynku.

Letter of Intent

LOI (Letter of Intent) / HOT (Heads of Terms) (po polsku List intencyjny) - taki list opisuje główne aspekty wynegocjowanej oferty najmu pomiędzy najemcą a właścicielem bądź zarządcą biurowca. Jest to jedna z form zarezerwowania powierzchni na czas negocjacji.

Long list

Long list (po polsku Długa lista) - pierwsza, zazwyczaj bogata lista budynków, które spełniają oczekiwania najemcy (to pierwsze sito, przez które „przepuszczane” są oferty pasujące do podstawowych kryteriów).

Min rental period

Minimal rental period (po polsku minimalny okres najmu) - minimalny okres na jaki wynajmujący podpisuje umowy z najemcami. Okres najmu podlega czasami negocjacjom - w budynkach starszych niż 5 lat (kiedy 1 cykl najmu się zakończy)

Net space

Net space (po polsku Wielkość powierzchni netto) -to wielkość przestrzeni, która obejmuje space plan (o tym niżej), zatem zgodna jest z preferencjami najemcy.

Net space

Net space (po polsku Wielkość powierzchni netto) - to wielkość przestrzeni, która obejmuje space plan (o tym niżej), zatem zgodna jest z preferencjami najemcy.

Open space

Open space (po polsku Powierzchnia otwarta) - otwarta przestrzeń do pracy bez rozdzielających ją ścianek, pokoi czy gabinetów. Rozwiązanie powszechne zwłaszcza w przypadku dużych powierzchni biurowych dostępnych na piętrze.

Parking factor

Parking factor (po polsku współczynnik miejsc parkingowych) - wskaźnik, który mówi nam ile miejsc parkingowych możemy wynająć w relacji do wielkości wynajmowanego biura. Przykładowo: gdy wskaźnik miejsc parkingowych w budynku to 1/180, wówczas na każde 180 mkw biura możemy wynająć 1 miejsce postojowe.

Property Manager

Property Manager (po polsku Zarządca nieruchomości) - to osoba opiekująca się biurowcem, czyli zarządzający nią w imieniu właściciela. Zarządza następującymi usługami dostarczanymi przez budynek: ochrona, rozliczanie opłat za czynsz, sprzątanie powierzchni i optymalizacja kosztów eksploatacyjnych.

Proposal

Proposal (po polsku Oferta) - to oferta dostępnych powierzchni biurowych, zazwyczaj w danym budynku. Jest ona przygotowywana przez osobę odpowiedzialną za wynajem biura dla potencjalnego najemcy.

Rent fris

Rent free periods (tzw. rent frisy) (po polsku Okresy zwolnienia z opłat czynszowych) - o tym też już było, to zwolnienie z opłat czynszu ustalone podczas negocjacji rozliczane w miesiącach. Opisywane jest procentowo, np. równowartość 3 pełnych miesięcy zwolnienia z czynszu, płatne jako 6 miesięcy po 50% czynszu bazowego

Service charge

Service charge (po polsku Opłaty eksploatacyjne) - to łączne koszty utrzymania i codziennego funkcjonowania biurowca przenoszone na najemców w wyniku umowy najmu. Obejmują m.in. podatki, składki ubezpieczeniowe, koszty recepcji oraz ochrony, sprzątanie przestrzeni wspólnych itp.  Stawki zazwyczaj podawane są za metr kwadratowy, w złotówkach, nieco rzadziej w euro.

Short list

Short list (po polsku Krótka lista) - gdy klient przeszedł już przez pierwsze sito (Long list – wyżej), dostaje listę 3-4 budynków, które zostają zakwalifikowane przez najemcę do dalszego etapu negocjacji. Kolejnym krokiem będzie podpisanie listu intencyjnego (LOI (Letter of Intent) / HOT (Heads of Terms) – wyżej) z wybranym landlordem.

Space plan

Space plan (po polsku Plan powierzchni) - plan obejmujący wytyczne najemcy (m. in. wielkość zespołu korzystającego z biura, czy też sposób aranżacji powierzchni np. open space, gabinety lub układ mieszany, sale konferencyjne). Zawiera także wymagania dotyczące dodatkowych aspektów – kuchni, serwerowni, czy przestrzeni wspólnych dla najemcy. Przykładem mogą być zyskujące na popularności chillout roomy (miejsca relaksu w godzinach pracy).

Tenant

Tenant (po polsku Najemca) - osoba lub firma, która poszukuje i decyduje się na wynajem biura lub powierzchni magazynowej od właściciela lub zarządcy budynku lub parku.

Tour book

Tour book (po polsku Broszurka biurowców) - forma krótkiego zestawienia przygotowanego dla najemcy przed oglądaniem potencjalnych lokalizacji (czyli viewingiem - niżej). Na ogół zawiera podsumowanie danych o budynku, zdjęcia biurowca oraz opisuje miejsce usytuowania. Jest przydatny zwłaszcza przy większej liczbie odwiedzanych budynków w ciągu jednego dnia.

Vacancy

Vacancy (po polsku Pustostany) - łączna dostępna powierzchnia na wynajem w stosunku do całkowitej przestrzeni na danym rynku, wartość wyrażana w procentach. Znana także pod nazwą Vacancy Rate.

Viewing

Viewing (po polsku Wizytacja) - oglądanie przez zainteresowanego najemcę biurowca do wynajęcia z długiej listy. Po takich odwiedzinach powstaje short list (wyżej).

Masz dodatkowe pytania?
Skontaktuj się z nami!

0/1200

Please turn the device