Biura coworkingowe to rozwiązanie cenione przez wiele mniejszych firm, rozwijających się start-upów oraz freelancerów. W prosty sposób pozwala uzyskać dostęp do profesjonalnej przestrzeni biurowej wraz z rozbudowaną infrastrukturą. Przy wynajmie przestrzeni coworkingowej warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jej lokalizację.
Strefa coworking w ścisłym centrum
Coworking bardzo dobrze rozwija się zwłaszcza w dużych miastach. To tutaj powstają coraz to nowe biura dedykowane pod wynajem. W wielu z nich na freelancerów czeka sporo udogodnień. Stąd też biura coworkingowe w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu to już nie tylko możliwość wynajęcia biurka na godziny. Do dyspozycji osób korzystających z przestrzeni coworkingowej pozostają także sale konferencyjne, wspólna recepcja, w pełni wyposażona kuchnia, a nawet – pokoje relaksu.
Czy warto wynająć przestrzenie coworkingowe w centrum miasta?
Zaletą wynajęcia biura coworkingowego w centrum Warszawy lub innego dużego miasta jest przede wszystkim łatwy dojazd do miejsca pracy. Bez większego kłopotu będzie można tam dojechać komunikacją miejską z dowolnej innej dzielnicy lub ościennego miasta.
W centrum o wiele łatwiej też o twórczą atmosferę do pracy. Zgromadzeni w tym samym miejscu freelancerzy i start-uperzy z różnych branż mogą się wzajemnie motywować oraz wymieniać doświadczenia. W biurze położonym w centrum przekrój branż bywa największy.
Z lokalizacji w centrum zadowoleni będą także ci freelancerzy, którzy często spotykają się z klientami. Takie spotkania z reguły odbywają się w siedzibie firmy lub właśnie w centrach miast (czyli niedaleko wynajmowanej powierzchni biurowej).
Wadą wynajmu powierzchni coworkingowej w centrum dużego miasta bywa jednak cena. Biurko na godziny wraz z całą infrastrukturą może być tutaj nawet 2–3 razy droższe niż na przedmieściach.
Przestrzenie coworkingowe na obrzeżach
Czy warto wynajmować powierzchnie coworkingowe położone poza centrami miast? Takie miejsca również mają swoje plusy!
Przede wszystkim wyróżniają się one niższym kosztem wynajmu. Często są też mniej oblegane, więc łatwiej wynająć w nich przestrzeń do pracy nawet z dnia na dzień. Wygodniej też korzystać z dostępnej infrastruktury, np. zarezerwować salę konferencyjną z niedużym wyprzedzeniem. Coworking na przedmieściach to także poczucie prywatności.
Z przestrzeni coworkingowych położonych na obrzeżach miast chętnie korzystają także ci najemcy, którzy na co dzień poruszają się własnym samochodem. Nie ma wówczas konieczności, aby wjeżdżać do zakorkowanych centrów miast.
Wady biur coworkingowych poza centrum
Co przemawia na niekorzyść biur coworkingowych położonych na obrzeżach? Najczęściej jest to słabe połączenie komunikacyjne z centrum. Przed wynajęciem powierzchni do pracy warto więc dokładnie sprawdzić kwestie logistyczne.
Przestrzenie coworkingowe zlokalizowane poza centrum są bardziej kameralne. Dla jednych to duże udogodnienie, dla innych – zwłaszcza tych freelancerów, którzy liczą na zawieranie znajomości i kreatywną atmosferę – spora wada. To kolejna kwestia, którą warto przemyśleć i dokładnie sprawdzić przed wynajęciem stanowiska do pracy.
Coworking to nie tylko wynajęcie biurka na kilka godzin, dni lub tygodni. To także szansa na intensywny rozwój prowadzonej działalności. Aby jednak tak właśnie się stało, warto dobrze przemyśleć wybór miejsca. Wbrew pozorom sama lokalizacja biura coworkingowego ma ogromne znaczenie!