Gdzie jest najwięcej parków logistycznych w Polsce?

Cover Image for Gdzie jest najwięcej parków logistycznych w Polsce?

Parki logistyczne na stałe wrosły już w krajobraz Polski. Szczególnie często napotyka się je w okolicach autostrad i dróg ekspresowych. Jeszcze dwie dekady temu regionem o największej liczbie parków logistycznych było Mazowsze. Dziś gonią je Śląsk, województwo łódzkie i Wielkopolska. Gdzie jest najwięcej parków logistycznych?

 

Czym są parki logistyczne?

Park logistyczny to samodzielne przedsiębiorstwo dysponujące nie tylko nowoczesną powierzchnią magazynową, lecz także stanowiskami przeładunkowymi, drogami dojazdowymi, placami manewrowymi, parkingami czy budynkami biurowymi. Oferuje on klientom przyjmowanie dostaw, magazynowanie i zarządzanie towarami oraz pakowanie i wydawanie zamówień.

Niektóre centra logistyczne zajmują się również (w ramach outsourcingu) obsługą celną i księgową swoich klientów. W efekcie najemcy czy kupujący gotowe centrum logistyczne korzystają z terenu z infrastrukturą komunikacyjną i pełnym wyposażeniem pozwalającym na przepływ ładunków. Nie muszą oni także budować własnej powierzchni magazynowej i zajmować się jej utrzymaniem.

 

Gdzie jest najwięcej parków logistycznych w Polsce?

Największa koncentracja parków logistycznych czy też powierzchni magazynowo-logistycznych w Polsce znajduje się na Śląsku, w okolicach Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego, a także blisko Wrocławia i Poznania. Znajduje się tam najwięcej nowo powstałych i planowanych w najbliższej przyszłości obiektów tego typu.

Przeważnie są to miejsca przeznaczone na wynajem przez jednego właściciela, np. dużej sieci handlowej (takiej jak Zalando, Jeronimo Martins czy Ikea). To obiekty nie o lokalnym, a o międzynarodowym charakterze, obsługujące transporty towarów nie tylko krajowych, lecz także zagranicznych. Kluczowe jest więc, aby lokalizacja pozwalała na szybkie dostanie się na główne arterie drogowe i kolejowe czy na lotniska.

 

Największe parki logistyczne – Śląsk, Dolny Śląsk, okolice Łodzi i Poznania

Wśród śląskich parków logistycznych wymienić trzeba m.in. magazyny Prologis Chorzów, magazyny Hillwood Gliwice, DL Invest Park Psary, GLP Lędziny Logistics Centre, a także Śląskie Centrum Logistyki Gliwice z powierzchniami magazynowymi do wynajęcia.

Parki logistyczne z magazynami na wynajem w okolicach Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego to natomiast m.in. Tulipan Park Stryków, magazyny Panattoni Park Łódź, magazyny Prologis Park Łódź czy magazyn Zalando w Głuchowie.

Dla dolnośląskich najemców warte uwagi mogą być magazyny w ramach kompleksów Prologis Park Wrocław, magazyny Hillwood Rawicz i Mountpark Logistics.

Z kolei w Poznaniu największe parki logistyczne to: Panattoni Park Poznań I, Prologis Park Poznań i MLP Poznań West.

 

Co sprawia, że miejsce jest odpowiednie na park logistyczny?

Dlaczego te konkretne regiony, a więc Śląsk, Dolny Śląsk, Wielkopolska i województwo łódzkie zyskują na popularności deweloperów? Ich zaletami są dobra infrastruktura komunikacyjna (w tym autostrady i drogi ekspresowe), a także bliskość lotnisk i węzłów kolejowych. Plusem jest też położenie na przecięciu ważnych szlaków handlowych ze wschodu na zachód i z północy na południe.

Parki logistyczne wymagają obsługi sporej liczby osób, dlatego powstają przy dużych aglomeracjach, które są w stanie zapewnić dopływ wykwalifikowanych pracowników. Dlaczego nie w miastach, a na ich obrzeżach? Przyczyną jest tu unikanie korków oraz sprawny załadunek i rozładunek towarów.

Dowiedz się więcej

Cover Image for Istota umowy najmu i jej konstrukcja

2024-04-04

Istota umowy najmu i jej konstrukcja

Umowa najmu stanowi fundament każdego komercyjnego wynajmu powierzchni biurowej. Jej istota oraz ...

Czytaj więcej
Cover Image for Jak efektywnie przygotować się do procesu najmu powierzchni biurowej?

2024-03-21

Jak efektywnie przygotować się do procesu najmu powierzchni biurowej?

Rynek nieruchomości komercyjnych jest niezwykle konkurencyjny i dość skomplikowany, zwłaszcza w k...

Czytaj więcej

Please turn the device