Ile powierzchni biurowej powinno przypadać na pracownika?

Cover Image for Ile powierzchni biurowej powinno przypadać na pracownika?

Podczas wynajmu biura dla firmy zwróć uwagę nie tylko na cenę, standard wykończenia, lokalizację czy oferowane udogodnienia. Ważna jest też odpowiednia powierzchnia. Zgodnie z obowiązującym prawem zależy ona m.in. od liczby zatrudnianych osób. Ile powierzchni na 1 pracownika będzie optymalnym wyborem? Sprawdź!

Planowanie powierzchni biura – gdzie szukać informacji?

Nie wiesz, ile metrów na 1 pracownika zaplanować podczas wyboru biura do wynajęcia? Szczegółowe wytyczne dotyczące powierzchni znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.).

Dokument określa ogólne przepisy BHP w zakładach pracy. Wskazuje także, że te miejsca powinny umożliwiać pracownikom: wykonywanie obowiązków zawodowych bez narażania życia i zdrowia własnego oraz współpracowników, a także swobodne poruszanie się. 

Ile powierzchni na 1 pracownika w pokoju, w którym pracuje?

Zgodnie ze wspomnianym wyżej rozporządzeniem dopuszczalna wysokość i powierzchnia pomieszczenia biurowego są uzależnione od liczby zatrudnionych w firmie osób. W pokoju biurowym na każdego pracownika powinno przypadać co najmniej 13 m3 wolnej objętości pomieszczenia.

Co z powierzchnią podłogi w przeliczeniu na każdego pracownika zatrudnionego na stałe? Każda osoba pracująca w firmie w przestrzeniach biurowych powinna mieć zapewnione co najmniej 2 m² wolnej powierzchni biurowej podłogi (niezajętej przez meble czy urządzenia techniczne).

Ile metrów na 1 pracownika w całym biurze?

Obligatoryjne 2 m² wolnej powierzchni biurowej na pracownika to jeszcze nie wszystko. Pamiętaj też o powierzchni zastawionej meblami, np. biurkiem, regałami i sprzętami biurowymi. Przyjmuje się więc, że na jedną osobę zatrudnioną w firmie trzeba przeznaczyć co najmniej 6–7 m² powierzchni roboczej – w przypadku jednopokojowego biura.

Do tego dodaj jeszcze powierzchnię przestrzeni wspólnych, np. jadalni pracowniczej, kuchni, korytarzy. Ile metrów na 1 pracownika przeznaczyć w sumie? Przeważnie to ok. 7–10 m². Górna granica tego zakresu liczbowego jest rynkowym standardem, który pozwala na zapewnienie pracownikom komfortowych warunków. Najwyższy poziom wygody oferują biura, w których na osobę przeznacza się ok. 12,5 m².

Typ pomieszczenia biurowego a jego powierzchnia

Zależnie od typu pomieszczeń biurowych ich powierzchnia w przeliczeniu na jednego pracownika może się różnić. Mniejsze zagęszczenie jest konieczne w niewielkich biurach o tzw. zamkniętym układzie, a większe w przypadku sal szkoleniowych czy powierzchni biurowej typu open space.

Ile metrów na 1 pracownika wybrać? Przyjmuje się, że w kilkuosobowych biurach o zamkniętych ścianach na jednego pracownika trzeba liczyć min. 6–7 m², optymalnie 10 m², a bardzo komfortowo – powyżej 12 m². W open space minimum wynosi 6,5–7,5 m², a standardowa powierzchnia to ok. 8,5–10 m² na osobę. 

Jak oszczędzić na wynajmie biura?

Wynajem tradycyjnego biura z pokojami wydzielonymi ścianami wiąże się zazwyczaj z wyższym kosztami. Pracownikom trzeba zapewnić odpowiednią powierzchnię do pracy, a ściany nie pozwalają na wygodny układ mebli. W takim przypadku warto rozważyć wynajem powierzchni biurowej open space.

Innym często stosowanym rozwiązaniem jest wybór przestrzeni coworkingowej. To dobra opcja dla małych firm i doskonała alternatywa dla tradycyjnych biur. W takim przypadku nie trzeba martwić się o to, ile metrów na 1 pracownika wybrać oraz o zarządzanie przestrzenią. Można ponadto obniżyć koszty, decydując się na wynajem godzinowy, tygodniowy itp.

Jak uzyskać oferty wynajmu biur bez prowizji?

Jeżeli poszukujesz biura “na własną rękę” idealnym rozwiązaniem może okazać się portal finne.pl. To tutaj znajdziesz wszystkie aktualne oferty powierzchni biurowych na wynajem prosto od ich właścicieli. Dzięki temu możesz wynająć nową przestrzeń do pracy bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Dowiedz się więcej

Cover Image for Istota umowy najmu i jej konstrukcja

2024-04-04

Istota umowy najmu i jej konstrukcja

Umowa najmu stanowi fundament każdego komercyjnego wynajmu powierzchni biurowej. Jej istota oraz ...

Czytaj więcej
Cover Image for Jak efektywnie przygotować się do procesu najmu powierzchni biurowej?

2024-03-21

Jak efektywnie przygotować się do procesu najmu powierzchni biurowej?

Rynek nieruchomości komercyjnych jest niezwykle konkurencyjny i dość skomplikowany, zwłaszcza w k...

Czytaj więcej

Please turn the device