Korzystanie z usług agencji pośrednictwa nieruchomości jest wygodne, ale też kosztowne. Każda transakcja przeprowadzona przez takie biuro wiąże się z koniecznością zapłaty prowizji biura nieruchomości – wynajem także. Jej wysokość uzależniona jest od kilku czynników. Jakich?
Prowizja agencji pośrednictwa nieruchomości – co to jest?
W biurze nieruchomości, czyli agencji pośrednictwa nieruchomości, każda usługa zakończona sprzedażą czy wynajmem wiąże się z prowizją. Jest to opłata za pracę wykonaną przez agentów. Pośrednicząc w transakcji sprzedaży mieszkania, wykonują oni wiele zadań zarówno na rzecz sprzedającego czy wynajmującego, jak i kupującego czy najemcy. Wysokość prowizji uzależniona jest m.in. od indywidualnych ustaleń klienta z pośrednikiem co do zakresu jego działań i wartości nieruchomości.
Prowizja biura nieruchomości – za co się płaci?
Prowizja to opłacenie kompleksowych działań pośrednika. Wbrew obiegowej opinii nie ponosi się jednak kosztów tylko czasu pracy agenta, ale też nakładów poniesionych podczas całego procesu. Pracownik agencji pośrednictwa nieruchomości odpowiada m.in. za stworzenie, opublikowanie i promowanie ogłoszenia, przygotowanie nieruchomości do sesji zdjęciowej, zamówienie bannerów reklamowych, znalezienie kupca lub wynajmującego, prezentację lokalu i dopełnienie wszelkich formalności administracyjnych. Konkretne obowiązki zawarte są w umowie z klientem.
Sprzedaż i kupno nieruchomości – jak wysoka jest prowizja?
Z najwyższą prowizją trzeba liczyć się w przypadku sprzedaży i kupna nieruchomości. Koszty na rzecz agencji pośrednictwa nieruchomości mogą ponosić tylko sprzedający lub zarówno sprzedający, jak i kupujący mieszkanie, dom, działkę czy lokal usługowy. Prowizja biura przy sprzedaży wynosi zazwyczaj od 2 do 5 proc. ceny nieruchomości. Im większy jest zakres obowiązków agenta lub im trudniejsza jest sprzedaż, tym odsetek ten jest wyższy. Niektórzy pośrednicy pobierają ryczałtową kwotę za usługę i dodatkowo niewielki procent ceny sprzedaży domu czy lokalu. Prowizja może być też niższa przy umowach na sprzedaż na wyłączność dla konkretnego biura nieruchomości.
Prowizje biura nieruchomości – wynajem
Przychody agencji pośrednictwa nieruchomości wiążą się nie tylko ze sprzedażą. Co jeszcze daje prowizje biurom nieruchomości? Wynajem biur, domów, mieszkań, a nawet działek. Prowizja jest w takim przypadku opłatą za usługę polegająca na stworzeniu oferty wynajmu, jej publikacji i promocji, a także zleceniu sesji zdjęciowej i wydruku materiałów reklamowych oraz nadzoru nad formalnościami administracyjnymi. Ile wynosi? Zazwyczaj prowizja jest równowartością jednomiesięcznego czynszu najmu, którą powiększa się o 23-procentowy podatek VAT. Najczęściej w biurach nieruchomości scedowana jest ona na najemcę. Oczywiście prowizja może być niższa, o ile klient ustali z agentem mniejszy zakres jego obowiązków.
Wynajem przez biuro nieruchomości z prowizją czy finne.pl bez prowizji?
Zastanawiasz się, czy możliwe jest uniknięcie opłaty, jaką jest prowizja biura nieruchomości? Wynajem z finne.pl to rozwiązanie, które zwalania Cię z tych kosztów! Jako najemca nie zapłacisz za usługi finne.pl, ponieważ nie jesteśmy agencją pośrednictwa nieruchomości. Nasz portal jest niezależną i największą w Polsce bazą komercyjnych nieruchomości na wynajem – biurowych i magazynowych. Wspieramy bez kosztów najemców w bezpośrednim kontakcie z właścicielem wynajmowanego budynku lub magazynu. Sprawdź nasze stale uaktualniane oferty, wybierz nieruchomość, którą chcesz wynająć i nie martw się o prowizję.