Czy sposób aranżacji biura przekłada się na efektywność pracowników? Oczywiście, że tak! Optymalnie urządzone biuro sprzyja kreatywności, a także przekłada się na lepsze samopoczucie. Podpowiadamy, jak zaprojektować dobre biuro dla pracownika.
Projekt biura a większa efektywność pracy
Przy projektowaniu dobrego biura dla pracowników warto wziąć pod uwagę przede wszystkim charakter wykonywanej pracy. Przestrzeń powinna zostać zorganizowana w taki sposób, aby ułatwiała wykonywanie codziennych czynności.
Jeśli połowa działu często korzysta ze skanera, to ustawienie jednego urządzenia na końcu korytarza nie będzie dobrym pomysłem.
Projektując biuro, warto zwrócić uwagę, aby znalazły się pomieszczenia przeznaczone do spotkań zespołowych. Najlepiej, jeśli będą to wydzielone przestrzenie. Takie, w których członkowie zespołu będą mogli dać upust swojej kreatywności podczas intensywnej burzy mózgów, bez szkody dla osób pracujących w skupieniu.
Z drugiej strony, jeśli praca ma charakter bardziej indywidualny, ewentualnie skupia się na spotkaniach pracowników w małych zespołach czy spotkaniach z klientami wewnątrz siedziby firmy, to projektowanie przestronnej sali konferencyjnej mija się z celem. Lepiej wówczas wydzielić kilka przytulnych saloników, w których będzie odbywać się finalizacja negocjacji z klientami.
Dobry projekt biura, czyli optymalne oświetlenie
W dobrze zaprojektowanym biurze nie może zabraknąć światła. Każde stanowisko pracy powinno być odpowiednio doświetlone. Z oczywistych przyczyn dostarczenie światła naturalnego będzie raczej niemożliwe, zwłaszcza jeśli mowa o wielkopowierzchniowych biurach, jednak już przy projektowaniu przestrzeni trzeba zadbać o optymalne rozmieszczenie punktów świetlnych.
Klimatyzacja w pomieszczeniach
Komfort pracy uzależniony jest nie tylko od odpowiedniego oświetlenia stanowiska pracy, lecz również od temperatury, jaka panuje w pomieszczeniu. Obecnie, przy projektowaniu biura, klimatyzacja jest absolutnym standardem. Pozwala utrzymać komfort cieplny pracowników zarówno w upalne lato, jak i w mroźną zimę.
Przestrzeń dla każdego pracownika
Pracownicy nie będą efektywnie wykonywać swoich obowiązków, jeżeli będą ściśnięci niczym sardynki w puszcze. Projektując dobre biuro dla pracowników, należy zadbać o odpowiednią przestrzeń dla każdego z nich. Jeśli większa wydajność pracy nie jest wystarczającym argumentem, to można sięgnąć do przepisów, z których wynika, że na każdego pracownika powinny przypadać 2 m² wolnej podłogi.
Natura, która łagodzi stres
Zbliżające się deadline’y, piętrzące się trudności przy realizacji projektu czy klienci, którzy nieustannie dzwonią z męczącymi pytaniami – wszystko to może powodować u pracowników dodatkowy stres. Jak wiadomo, nie tylko muzyka łagodzi obyczaje, lecz kojąco na nerwy działa również zielone otoczenie. Projektując wystrój biura, warto zadbać o to, aby znalazły się w nim zielone rośliny.
Czas na pracę, czas na rozrywkę
Nowoczesne biuro to nie tylko optymalnie zaprojektowana przestrzeń do pracy w skupieniu. To także dobrze zaopatrzone pomieszczenia socjalne, w których pracownicy mogą zaparzyć kawę czy podgrzać przyniesiony z domu obiad.
Projektując biuro, warto również uwzględnić przestrzeń do odpoczynku. Choćby krótka regeneracja może sprawić, że do głowy przyjdzie nowy pomysł. Może to być aranżacja utrzymana w stylu tradycyjnym (wygodna sofa i stolik kawowy) lub nieco bardziej nowoczesnym (hamaki, huśtawki, miękkie pufy).
Jeśli przestrzeń biurowa zostanie zaprojektowana w optymalny sposób, to przyczyni się do większej efektywności pracy. Warto zatem zadbać o odpowiedni projekt i poznać potrzeby pracowników już na etapie urządzania biura.