Jakie są możliwości magazynowe w centrach miast?

Cover Image for Jakie są możliwości magazynowe w centrach miast?

Magazyny do wynajęcia coraz częściej mają atrakcyjne lokalizacje, w tym w centrach miast. W dużych ośrodkach miejskich i aglomeracjach szczególną popularnością cieszą się nie tylko klasyczne magazyny, ale też magazyny samoobsługowe typu less-mess storage, boxy magazynowe i magazyny deweloperskie BTS. Czym różnią się od siebie te rodzaje magazynów?

Rodzaje magazynów w centrach miast

Towary na sprzedaż, aktualnie nieużywane przedmioty (np. sezonowe) czy też sprzęty, które niepotrzebnie zagracają przestrzeń domu lub firmy najwygodniej umieścić w magazynie do wynajęcia. Jakiego rodzaju magazyn wybrać, jeśli szuka się przestrzeni magazynowej w centrach miast? Najczęściej w takich lokalizacjach można znaleźć: klasyczne magazyny z obsługą, samoobsługowe magazyny self-storage, boxy magazynowe samoobsługowe, magazyny typu BTS (ang. built to suit).

Klasyczne magazyny

Rozwiązaniem tradycyjnym, coraz częściej wypieranym z rynku przez nowocześniejsze opcje, jest wynajem powierzchni magazynowej i zlecenie obsługi magazynowej firmie zewnętrznej wynajmującej magazyny. Tego typu hale magazynowe czy centra magazynowe, oferujące pakiet powierzchni magazynowej i obsługi, można znaleźć przeważnie w strefach podmiejskich dużych aglomeracji. Powierzchnie magazynowe są jednak tworzone także w centrach miast.

Pozwala to firmom korzystającym z magazynu na jak najszybszy dostęp do składowanych w hali dóbr, m.in. towarów czy sprzętów. Zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności delegowania własnych pracowników do usług magazynowych. Minusem natomiast są przeważnie większe koszty i brak pełnej dostępności do składowanych towarów, wynikający z określonych godzin i dni pracy klasycznego magazynu.

Wielu właścicieli hal magazynowych chce także podpisywać umowy na długi okres. Jest to więc rozwiązanie polecane szczególnie firmom z branży e-commerce, które stale potrzebują dostępu do powierzchni magazynowej.

Magazyny samoobsługowe less-mess storage

Innym rodzajem magazynów, który zyskuje na popularności, są magazyny samoobsługowe typu self-storage (np. Less-Mess). Ich nazwa przetłumaczona z angielskiego oznacza „samodzielne przechowywanie/magazynowanie”. Adekwatnie odpowiada więc na potrzeby klientów szukających powierzchni magazynowej do wynajęcia. Z samoobsługowych magazynów na wynajem korzystają nie tylko osoby fizyczne, ale przede wszystkim przedsiębiorstwa.

W takim magazynie obowiązuje samodzielna obsługa magazynowa. Plusem jest jednak możliwość dostępu do wynajętej przestrzeni magazynowej 24 godziny na dobę przez cały tydzień. Chociaż na miejscu nie zyska się pomocy pracowników magazynowych, nie trzeba martwić się o bezpieczeństwo składowanych towarów. Zapewniane jest ono przez stale działający system monitoringowy, kontrolę dostępu i system alarmowy. Korzyścią jest także możliwość wynajmu krótkoterminowego, nawet tylko na 7 dni.

Boxy magazynowe

Wynajem magazynu jest zbyt drogi lub firmie potrzebna jest niewielka powierzchnia magazynowa? Ciekawym rozwiązaniem są boxy magazynowe. Często są one zlokalizowane w centrach miast, aby ułatwić najemcom dostęp do towarów. Nazwami „boxy samoobsługowe” czy „boxy magazynowe” na rynku magazynowym określa się m.in. niewielkie pomieszczenia już od powierzchni 0,5 m², zamykane i dostępne wyłącznie dla osoby posiadającej klucz.

Boxami magazynowymi nazywa się także coraz częściej odpowiednio przystosowane i zabezpieczone przed włamaniem stalowe kontenery transportowe. W centrach miast wiele firm tworzy swoiste centra magazynowe z różnej wielkości boxów – od 7 do nawet 28 m².

Plusem takiego rozwiązania jest możliwość łatwego dostępu do przechowywanych rzeczy (24 h/7) i dowolny okres najmu. Minusem natomiast – brak zapewnienia odpowiednich warunków dotyczących temperatury czy wilgotności (jak ma to miejsce w magazynach samoobsługowych w budynku).

Magazyny typu BTS

Rozwiązaniem dla firm o specyficznych wymaganiach może być zlecenie stworzenia powierzchni magazynowej „szytej na miarę”. Po podpisaniu umowy z deweloperem na stworzenie magazynu BTS (ang. built to suit) powstaje obiekt zaprojektowany i wybudowany ściśle według wytycznych klienta.

Magazyny BTS są przeważnie utrzymywane przez deweloperów i odnajmowane zlecającym budowę klientom na określony czas. Czasami okres ten jest dyktowany przez dewelopera, któremu inwestycja musi się zwrócić w określonym czasie. Zdarza się także, że umowa na magazyn BTS obejmuje tylko wybudowanie magazynu i odsprzedanie go klientowi przez dewelopera.

Gdzie szukać magazynów BTS? Najczęściej powstają ona na działkach wskazanych przez klientów. Wiele z nich znajduje się w centrach miast lub w pobliżu dużych aglomeracji. Taka lokalizacja pozwala m.in. na skrócenie czasu obsługi zamówień, co w handlu jest kluczowe.

Dowiedz się więcej

Cover Image for BI Park Radom: centrum logistyczne na radomskim Wincentowie już dostępne dla najemców

2024-06-03

BI Park Radom: centrum logistyczne na radomskim Wincentowie już dostępne dla najemców

Na terenie nowej przemysłowej dzielnicy Radomia powstaje nowoczesne centrum logistyczne klasy A. ...

Czytaj więcej
Cover Image for Istota umowy najmu i jej konstrukcja

2024-04-04

Istota umowy najmu i jej konstrukcja

Umowa najmu stanowi fundament każdego komercyjnego wynajmu powierzchni biurowej. Jej istota oraz ...

Czytaj więcej

Please turn the device