Nowoczesne biurowce, czyli jakie?

Cover Image for Nowoczesne biurowce, czyli jakie?

Współcześnie pracownicy przykładają równie dużą wagę do kwestii wynagrodzenia, co do warunków w miejscu pracy. Najchętniej wybierają firmy, które swoje siedziby mają w nowoczesnych biurowcach. Nic dziwnego, gwarantują one ponadstandardowy komfort, ale nie tylko. Jakie cechy mają takie budynki biurowe i czego spodziewać się po planowanych biurowcach?

Nowoczesne biurowce, czyli miasta w miniaturze

Wybudowane niedawno i planowane biurowce przeważnie projektowane są tak, aby tworzyły przestrzeń podobną do miniaturowego miasta. Oprócz przestrzeni typowo biurowych, ulokowanych na poszczególnych piętrach w nowoczesnym wieżowcu, w częściach ogólnodostępnych powinny znaleźć się także np. sklepy, apteki, punkty usługowe, lokale gastronomiczne, przychodnie, siłownie.

Po czasach pandemii coraz częściej obserwuje się przy planowanych biurowcach łączenie funkcji biurowej, rozrywkowej  i usługowej z mieszkalną. Nowoczesne budynki biurowe – zgodnie z ideą mixed-use – osadzane są więc nie w dzielnicach biurowych, a w tkance mieszkalnej dużych miast. Pozwala to pracownikom na ograniczenie czasu dojazdu do pracy.

Nowe budynki biurowe przyjazne środowisku

Nowoczesne biurowce powinny też wyróżniać się minimalnym wpływem na środowisko naturalne, a najlepiej dążeniem do neutralności energetycznej i dotyczącej emisji CO2. Wbrew pozorom jest to możliwe, co udowadniają inwestycje planowanych biurowców. Pochwalić się mogą takimi biurowcami Warszawa, Kraków czy Katowice.

Jakie rozwiązania stosowane są w takich budynkach biurowych? Z pewnością doświetlanie przestrzeni biurowych światłem naturalnym, termoizolacja najnowocześniejszymi materiałami, a także technologie pozwalające na obniżenie zużycia wody oraz energii. Najczęściej stosowane są także rozwiązania korzystające z energii słonecznej (np. z farm fotowoltaicznych czy paneli solarnych na fasadzie i dachu budynków).

Najnowsze biurowce – nietuzinkowa bryła

Gdzie znaleźć nowoczesne biurowce? Miasta takie jak Wrocław, Poznań, Katowice czy Gdańsk obecnie rozwijają się w tej kategorii równie szybko co Warszawa. Obserwując zmieniający się krajobraz tych miast, zauważyć można, że nowo budowane, ale też planowane biurowce, stawiają na oryginalne bryły i fasady. Budynki biurowe współcześnie powinny nie tylko być użyteczne i komfortowe, ale też prestiżowe i rozpoznawalne.

To szczególnie ważne dla firm, którym zależy na podkreśleniu pozycji lidera na rynku lub chcą awansować na taką pozycję. Nowoczesne biurowce coraz rzadziej przyjmują więc formę powtarzalnych i niezbyt zaskakujących prostopadłościanów. Architekci prześcigają się w pomysłach, przez co rynek wynajmu nowoczesnych biurowców obfituje w prawdziwe perły designu.

Biurowce na poziomie to prestiżowa lokalizacja

Jakie lokalizacje przychodzą Ci do głowy, gdy myślisz „fajny biurowiec w Krakowie” czy „nowoczesne biurowce w Poznaniu”? Z pewnością konkretne, prestiżowe dzielnice i lokalizacje. Opisany wcześniej trend mixed-use coraz częściej powoduje, że planowane biurowce powstają w dzielnicach mieszkalnych. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal istnieją – i mają się świetnie – dzielnice typowo biurowe.

Prestiżowa lokalizacja to dla wielu firm warunek konieczny przy wynajmie przestrzeni biurowych dla swoich pracowników. Szczególne znaczenie ma ona dla dużych korporacji o stabilnej pozycji na rynku. Poszukując przestrzeni biurowej na wynajem, z pewnością natkniesz się na lokale w nowoczesnych biurowcach w centrach miast z doskonałą komunikacją.

Dowiedz się więcej

Cover Image for Istota umowy najmu i jej konstrukcja

2024-04-04

Istota umowy najmu i jej konstrukcja

Umowa najmu stanowi fundament każdego komercyjnego wynajmu powierzchni biurowej. Jej istota oraz ...

Czytaj więcej
Cover Image for Jak efektywnie przygotować się do procesu najmu powierzchni biurowej?

2024-03-21

Jak efektywnie przygotować się do procesu najmu powierzchni biurowej?

Rynek nieruchomości komercyjnych jest niezwykle konkurencyjny i dość skomplikowany, zwłaszcza w k...

Czytaj więcej

Please turn the device