Każda firma produkcyjna lub zajmująca się sprzedażą towarów potrzebuje przestrzeni do magazynowania produktów. Nie zawsze przy tym od razu jest konieczna budowa własnego magazynu. Proces wynajmu magazynu nie jest zbytnio skomplikowany – ważne jednak, aby rozpocząć go odpowiednio wcześnie i wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów.
Hala magazynowa dobrana do potrzeb firmy
Najważniejszym zadaniem, którego nie można pominąć w procesie poszukiwania magazynu do wynajęcia, jest określenie potrzeb firmy. Dzięki temu łatwiej będzie znaleźć odpowiednią przestrzeń. A to ważne nie tylko z uwagi na usprawnienie procesu działania firmy (np. wysyłki towarów), ale też dlatego, że umowę wynajmu podpisuje się często na dłuższy okres. W Polsce hale magazynowe wynajmuje się zazwyczaj na okres przynajmniej 3–5 lat.
O czym więc trzeba pamiętać przy wynajmie magazynu?
Lokalizacja! Należy sprawdzić czy do hal magazynowych łatwo będzie dojechać. Niezwykle istotna jest bliskość dróg dojazdowych do kluczowych tras szybkiego ruchu takich jak autostrady czy drogi ekspresowe. Dobrze też określić, jak duże znaczenie ma dla firmy to, aby magazyny usytuowane były blisko portu lotniczego cargo. Czy towar będzie przyjmowany również w nocy? Jeśli tak, warto zdecydować się na wynajem magazynu położonego w odpowiedniej strefie, a nie np. na osiedlu mieszkalnym.
Metraż to kolejna istotna kwestia. Jeśli w najbliższych latach planowany jest dynamiczny rozwój firmy, warto sprawdzić, czy będzie możliwość podnajmu kolejnych modułów w danym magazynie. W ten sposób firma uniknie w bliskiej przyszłości poszukiwania nowej lokalizacji i koniecznej przeprowadzki.
Infrastruktura. Zależnie od rodzaju biznesu, ważne może być wyposażenie wynajmowanego magazynu np. w lodówki, wózki widłowe albo wysokie regały w przypadku magazynów wysokiego składowania. Wszystkie swoje potrzeby w tym zakresie firma powinna określić jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań konkretnej hali magazynowej.
Jak szukać magazynu, który spełni wszystkie oczekiwania firmy?
Zlokalizowane w dużych miastach powierzchnie magazynowe do wynajęcia (Warszawa, Kraków, Gdańsk), jak i te położone w danych regionach poza aglomeracjami magazyny (Śląsk, Mazowsze) są zwykle dobrze oznaczone na mapach. Warto więc rozpocząć poszukiwania przestrzeni właśnie od przejrzenia internetowych map pod tym kątem.
Dodatkowym atutem takiego działania będzie to, że od razu uda się łatwo sprawdzić czas dojazdu do magazynu z siedziby firmy. Najczęściej też w ten sposób będzie można uzyskać informacje na temat przejezdności dróg prowadzących do magazynu. Czasem okazuje się, że z dalej położonego budynku o wiele łatwiej będzie przetransportować towary, bo np. prowadzące do niego drogi rzadziej są zakorkowane.
Drugim ważnym krokiem będzie zebranie np. dzięki finne ofert kilku parków logistycznych oferujących wynajem magazynu. Nie zawsze najlepszą opcją jest w tym przypadku wybór oferty najtańszej!
Szczegóły oferty wynajmu magazynu, na które warto zwrócić uwagę
Przed podpisaniem dokumentów warto sprawdzić m.in. co zawiera podana cena wynajmu magazynu. Czasem wliczone są w nią już koszty dodatkowe, takie jak np. wywóz śmieci, monitoring, dostępne wyposażenie. Na te kwestie trzeba zwrócić szczególną uwagę – może okazać się, że najtańsza oferta nie zawiera żadnego z tych udogodnień. Samodzielne opłacanie dodatkowych usług każdorazowo znacząco podnosi koszty wynajmu hali magazynowej.
Ważną kwestią jest też elastyczność oferty i możliwość dostosowania jej pod indywidualne potrzeby firmy. Dla wielu przedsiębiorców znaczenie mają także kwestie ekologiczne (certyfikaty BREEAM) i rozwiązania techniczne takie jak np. fotowoltaika czy grubość izolacji ścian magazynu. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się magazynu typu BTS (Build-to-suit).
Wynajem magazynu to dla wielu firm konieczność, bez której dalszy rozwój działalności nie będzie możliwy. Warto jednak podejść do tego rozważnie, a kwestią wynajmu hal magazynowych zająć się jak najwcześniej. W ten sposób można zyskać czas na zastanowienie się, spokojne porównanie wielu ofert i wybór najlepszej z nich!