Obecnie w Krakowie dostępne są zasoby biurowe wynoszące 1,7 mln mkw. w istniejących budynkach, a kolejne 38 tys. mkw. jest w trakcie budowy. Ten rozwój przyciąga coraz więcej najemców, co z kolei wpływa na atrakcyjność miasta dla biznesu. Tak wynika z najnowszych danych firmy REDD, największej i najnowocześniejszej bazy danych o rynku nieruchomości w tej części Europy.
- Rynek biurowy w Krakowie jest drugim pod względem podaży w kraju.
- Obecnie w Krakowie dostępna powierzchnia biurowa wynosi 282 tys. mkw., a kolejne 38 tys. mkw. jest w trakcie budowy.
- Wolumen transakcji najmu wyniósł już 58 tys. mkw. w tym roku.
- Całkowity czas wynajmu biur w Krakowie wynosi średnio 433 dni.
- W sumie w Krakowie obecnie mamy 7 budynków w budowie, a kolejnych 9 jest w planach.
– Kraków nie tylko rozwija nieruchomości komercyjne, ale także infrastrukturę drogową i transport publiczny. W mieście powstają nowe obszary gotowe na inwestycje, takie jak planowane “Nowe miasto” na terenie Rybitw o powierzchni 680 ha. Aktywność najemców biurowych w poprzednich latach świadczy o pozytywnym obrazie miasta, jego konkurencyjności oraz wysokiej dostępności zasobów ludzkich – zauważa Krzysztof Foks, Head Of Research w REDD Group.
Miasto zanotowało wysokie zainteresowanie ze strony najemców, co przełożyło się na wzrost wolumenu transakcji najmu w tym roku do 58 tys. mkw. Największą liczbę transakcji na rynku biurowym w Krakowie odnotowano na terenie Podgórza i Grzegórzek, gdzie wiele nowych projektów biurowych przyciąga najemców. Popularnością cieszą się również rejony centralne, w okolicy dworca kolejowego, oraz projekty biurowe z dogodną lokalizacją. Obecnie w Krakowie trwają prace nad 7 budynkami, a kolejne 9 jest w planach.
Współczynnik pustostanów w Krakowie
Rynek biurowy w Krakowie stoi jednak w obliczu wyzwań związanych z pustostanami. Podobnie jak większość rynków regionalnych w kraju, miasto boryka się z niewielką liczbą dostępnych powierzchni biurowych do wynajęcia. Pomimo dużej aktywności najemców w 2022 roku, w pierwszych trzech miesiącach 2023 roku zaobserwowano pewne osłabienie tego trendu. Sytuacja na rynku najmu biur jest dynamiczna i nie do końca przewidywalna.
Jednak rozwój nowoczesnych inwestycji biurowych w Krakowie jest nieustanny. W trakcie realizacji znajdują się projekty takie jak Brain Park, Ocean Office Park, Fabryczna Office Park, Kreo, Mogilska 35 oraz The Park Kraków. Większa dostępność nowych, najwyższej jakości powierzchni biurowych przyciąga kolejne inwestycje i wpływa na atrakcyjność inwestycyjną miasta.
Rosnąca popularność coworkingu w Krakowie
W ostatnich latach wzrosła popularność przestrzeni coworkingowych, a Kraków również rozwija się na tym rynku. Miasto zajmuje drugie miejsce pod względem wielkości rynku coworkingowego w Polsce, oferując ponad 37 tys. mkw. powierzchni i 4,7 tys. stanowisk pracy. Przestrzenie coworkingowe w Krakowie stają się atrakcyjną alternatywą zarówno dla startupów, jak i dla większych firm, które poszukują elastycznych rozwiązań. Stolica Małopolski oferuje różnorodne przestrzenie do pracy, przyciągając różne grupy przedsiębiorców i freelancerów.