Ile kosztuje wynajem biura?

Cover Image for Ile kosztuje wynajem biura?

Koszty wynajmu biura różnią się od siebie m.in. ze względu na lokalizację, standard lokalu czy stan budynku. Dlatego wskazanie jednej konkretnej ceny jest niemożliwe. Na całkowity koszt najmu składa się czynsz, opłaty za media oraz opłaty administracyjne. Oprócz tego ceny za metr kwadratowy są różne w poszczególnych miastach oraz ich dzielnicach.

 

Co składa się na koszt wynajmu biura?

Koszt wynajęcia powierzchni biurowej to nie tylko czynsz najmu. Firma poszukująca lokalu musi liczyć się również z innymi opłatami. Tak jak w przypadku mieszkań czy innych podobnych nieruchomości, do całkowitych kosztów trzeba doliczyć jeszcze opłaty za media oraz opłaty administracyjne.

Do opłat za media zaliczają się m.in. koszty za zużycie prądu, wody i gazu (w zależności od użytkowania biura) oraz wywóz śmieci. Opłaty administracyjne to natomiast koszty związane z utrzymywaniem budynku oraz okolicy w ładzie i czystości.

 

Ile kosztuje metr kwadratowy powierzchni biurowej?

Ceny za metr kwadratowy powierzchni biurowych wynoszą od 30 zł do nawet 130 zł netto za miesiąc. Wiele zależy od warunków w lokalu oraz od lokalizacji. Najdroższy jest wynajem biura w Warszawie.

Przepisy określają, że minimalna wolna powierzchnia niezajęta przez sprzęt dla jednego pracownika powinna wynosić 2 m². W praktyce jednak do komfortowego funkcjonowania pracownicy potrzebują nieco więcej miejsca.

Przyjmując, że na jednego pracownika powinno przypadać ok. 5 m² biura, za lokal dla 3 osób firma zapłaci od 450 zł do 1800 zł netto miesięcznie – oczywiście za sam czynsz najmu. Cena powierzchni biurowej dla średniej firmy (ok. 10 pracowników) będzie wynosiła już od 1500 zł do 6000 zł.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku biur all inclusive, gdzie cena podawana jest na osobę i wynosi od kilkuset złotych do ponad tysiąca złotych netto na miesiąc.

 

Co wpływa na cenę wynajmu biura?

Największy wpływ na cenę najmu powierzchni biurowej ma lokalizacja. Dotyczy to nie tylko miasta, ale również dokładniejszej lokalizacji np. dzielnicy czy ulicy. Przy wyborze lokalizacji wiele zależy od charakteru działalności firmy. Trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim to, czy świadczone usługi wymagają regularnych spotkań z klientami, czy kontakt face to face raczej nie jest potrzebny.

Kolejną kwestią, która determinuje wysokość ceny za najem powierzchni biurowej, są warunki panujące w lokalu. Mowa tutaj przede wszystkim o standardach wykończeniowych oraz o specyfikacji budynku. Koszty będą wyglądały inaczej w przypadku prostego pomieszczenia z biurkami i inaczej w przypadku w pełni wyposażonego lokalu.

 

Ile kosztuje eksploatacja budynku?

Do kosztów związanych z eksploatacją budynku zalicza się opłaty za media oraz opłaty administracyjne. W przypadku mediów wiele zależy od sposobu rozliczania, jakiego wymaga właściciel nieruchomości. Mogą być one naliczane na podstawie informacji z liczników lub z góry określone na podstawie zajmowanej powierzchni.

Opłaty eksploatacyjne, które trzeba doliczyć do czynszu najmu to koszt rzędu od 15 zł do 40 zł za metr kwadratowy netto miesięcznie.

Dowiedz się więcej

Cover Image for Istota umowy najmu i jej konstrukcja

2024-04-04

Istota umowy najmu i jej konstrukcja

Umowa najmu stanowi fundament każdego komercyjnego wynajmu powierzchni biurowej. Jej istota oraz ...

Czytaj więcej
Cover Image for Jak efektywnie przygotować się do procesu najmu powierzchni biurowej?

2024-03-21

Jak efektywnie przygotować się do procesu najmu powierzchni biurowej?

Rynek nieruchomości komercyjnych jest niezwykle konkurencyjny i dość skomplikowany, zwłaszcza w k...

Czytaj więcej

Please turn the device