W Polsce mamy obecnie prawie 2 tys. budynków biurowych. Kolejne 64 są w budowie

Cover Image for W Polsce mamy obecnie prawie 2 tys. budynków biurowych. Kolejne 64 są w budowie

W całej Polsce obecnie jest 1997 budynków biurowych, a kolejne 64 są w trakcie budowy – wynika z raportu #shorts finne (brand należący do REDD Group). Najwięcej biurowców jest w Warszawie, to aż 842 obiekty i powstaje 13 nowych. Drugi na liście jest Kraków, w którym jest 235 biurowców oraz 7 w budowie. Takie liczby pokazuje raport finne, oparty na danych z platformy REDD, największej bazy danych o rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowej. 

Najmniejsza liczba budynków biurowych w budowie w stosunku do łącznej liczby obiektów jest obecnie w Warszawie. Wynika to z bardzo wysokiej liczby istniejących obiektów oraz zmniejszeniu rozpoczętych realizacji w ostatnich latach – zaznaczają eksperci. 

Ten wynik jest kontynuacją trendu zauważalnego od 2020 roku. Rozpoczynana jest znacznie mniejsza liczba nowych inwestycji niż w latach poprzednich. Spadek podaży w fazie realizacji może przyczynić się do niedoborów wysokiej jakości powierzchni biurowych w nadchodzących latach, szczególnie biorąc pod uwagę wysoką aktywność najemców odnotowaną w ubiegłym roku — mówi Krzysztof Foks, head od research REDD i finne.  

Jak dodaje ekspert największy udział liczby budynków w budowie w porównaniu do łącznej liczby budynków można zaobserwować w Trójmieście oraz Katowicach, w obu przypadkach wynik ten przekracza 5%. 

Są to rynki bardzo intensywnie rozwijające się w ostatnich latach, z dużą aktywnością zarówno najemców, jak i deweloperów. Wysoka liczba nowej, wysokiej jakości podaży biurowej może przyczynić się do zmian lokalizacji biur obecnych najemców w celu poprawy jakości wynajmowanej przestrzeni — dodaje Krzysztof Foks, head od research REDD i finne.  

Dowiedz się więcej

Cover Image for Istota umowy najmu i jej konstrukcja

2024-04-04

Istota umowy najmu i jej konstrukcja

Umowa najmu stanowi fundament każdego komercyjnego wynajmu powierzchni biurowej. Jej istota oraz ...

Czytaj więcej
Cover Image for Jak efektywnie przygotować się do procesu najmu powierzchni biurowej?

2024-03-21

Jak efektywnie przygotować się do procesu najmu powierzchni biurowej?

Rynek nieruchomości komercyjnych jest niezwykle konkurencyjny i dość skomplikowany, zwłaszcza w k...

Czytaj więcej

Please turn the device