W Polsce mamy obecnie prawie 2 tys. budynków biurowych. Kolejne 64 są w budowie

Cover Image for W Polsce mamy obecnie prawie 2 tys. budynków biurowych. Kolejne 64 są w budowie

W całej Polsce obecnie jest 1997 budynków biurowych, a kolejne 64 są w trakcie budowy – wynika z raportu #shorts finne (brand należący do REDD Group). Najwięcej biurowców jest w Warszawie, to aż 842 obiekty i powstaje 13 nowych. Drugi na liście jest Kraków, w którym jest 235 biurowców oraz 7 w budowie. Takie liczby pokazuje raport finne, oparty na danych z platformy REDD, największej bazy danych o rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowej. 

Najmniejsza liczba budynków biurowych w budowie w stosunku do łącznej liczby obiektów jest obecnie w Warszawie. Wynika to z bardzo wysokiej liczby istniejących obiektów oraz zmniejszeniu rozpoczętych realizacji w ostatnich latach – zaznaczają eksperci. 

Ten wynik jest kontynuacją trendu zauważalnego od 2020 roku. Rozpoczynana jest znacznie mniejsza liczba nowych inwestycji niż w latach poprzednich. Spadek podaży w fazie realizacji może przyczynić się do niedoborów wysokiej jakości powierzchni biurowych w nadchodzących latach, szczególnie biorąc pod uwagę wysoką aktywność najemców odnotowaną w ubiegłym roku — mówi Krzysztof Foks, head od research REDD i finne.  

Jak dodaje ekspert największy udział liczby budynków w budowie w porównaniu do łącznej liczby budynków można zaobserwować w Trójmieście oraz Katowicach, w obu przypadkach wynik ten przekracza 5%. 

Są to rynki bardzo intensywnie rozwijające się w ostatnich latach, z dużą aktywnością zarówno najemców, jak i deweloperów. Wysoka liczba nowej, wysokiej jakości podaży biurowej może przyczynić się do zmian lokalizacji biur obecnych najemców w celu poprawy jakości wynajmowanej przestrzeni — dodaje Krzysztof Foks, head od research REDD i finne.  

Dowiedz się więcej

Cover Image for Wynajem magazynów w Warszawie i okolicach. Kluczowe lokalizacje i optymalne powierzchnie
Wynajem magazynów w Warszawie i okolicach. Kluczowe lokalizacje i optymalne powierzchnie

Optymalna lokalizacja i odpowiednia powierzchnia magazynowa w Warszawie i jej okolicach stanowią ...

Czytaj więcej
Cover Image for Ile powierzchni biurowej powinno przypadać na pracownika?
Ile powierzchni biurowej powinno przypadać na pracownika?

Podczas wynajmu biura dla firmy zwróć uwagę nie tylko na cenę, standard wykończenia, lokalizację ...

Czytaj więcej

Please turn the device