Wynajem Biura na Mokotowie – dlaczego warto?

Cover Image for Wynajem Biura na Mokotowie – dlaczego warto?

W ostatnich latach coraz więcej firm poszukujących biura do wynajęcia w Warszawie staje przed poważnym dylematem dotyczącym nowego usytuowania swojej siedziby. Obecnie największym zainteresowaniem wśród najemców cieszy się ścisłe centrum na czele z biurami w Śródmieściu i na Woli. Dlaczego biura na Mokotowie tracą na popularności, podczas gdy wszelkie statystyki przemawiają właśnie za tą lokalizacją?

Mokotów Wola
Budynki biurowe 184 142
Dostępne biura do wynajęcia 491 274
Dostępna powierzchnia do wynajęcia 360 306 260 100
Ilość dostępnych biur do wynajęcia w budynkach klasy A 307 203
Dostępna powierzchnia do wynajęcia w budynkach klasy A 276 208 223 945
Liczba budynków klasy A 100 90
Średnia stawka czynszu (w budynkach klasy A) 13,94 € 17,96 €
Średnia opłata eksploatacyjna (w budynkach klasy A) 20,35 zł 21,33 zł

Dostępne powierzchnie biurowe na Mokotowie i Woli

Nasi eksperci przygotowali zestawienie przedstawiające aktualną liczbę budynków biurowych oraz dostępnej w nich powierzchni do wynajęcia. Z danych wyraźnie wynika, iż najemcy mają znacznie większy wybór w przypadku biur na Mokotowie. Biurowców tutaj jest o ponad 20% więcej w porównaniu do warszawskiej Woli. Jeszcze większą różnicę można dostrzec w liczbie dostępnych aktualnie biur oraz łącznej powierzchni najmu. Do dyspozycji najemców jest obecnie ponad 360 tysięcy mkw. powierzchni biurowych w blisko 500 biurach. To o ponad 100 tysięcy mkw. więcej w stosunku do możliwości najmu na Woli.

Największą procentową różnicę pomiędzy obiema dzielnicami można dostrzec w przypadku ilości dostępnej aktualnie przestrzeni na wynajem w budynkach klasy A. Na Mokotowie jest ich obecnie ponad 300, natomiast na Woli około 200. Liczby te pokazują jak wiele alternatyw mają firmy rozważające wynajem nowego biura właśnie tutaj.

Ceny biur w Warszawie

Istotnym aspektem podczas poszukiwania nowej powierzchni do pracy są koszty jej wynajęcia. Główną składową miesięcznego najmu jest wyjściowa stawka czynszu oraz opłata eksploatacyjna. Średnie stawki czynszu biura w największych warszawskich dzielnicach kształtują się obecnie na poziomie około 15-16 Euro za metr kwadratowy.

Mokotów, jako największa dzielnica pod względem liczby budynków biurowych, cechuje znacząco niższa średnia cena najmu biura klasy A. Wynosi ona około 14 euro za metr, co przy powierzchniach idących w tysiące mkw. skutkuje bardzo dużymi różnicami w łącznym kosztorysie. Biurowce na Mokotowie oferują także niewiele niższy (ale zawsze) poziom opłat eksploatacyjnych.

Wola, uważana przez wielu ekspertów z branży, jako nowe biznesowe centrum Warszawy, charakteryzuje z kolei znacząco wyższa stawka czynszu. Średni koszt najmu metra kwadratowego wynosi tu blisko 18 euro, a w niektórych budynkach kwoty te mogą dochodzić nawet do 25-27 euro za mkw. To też tłumaczy, dlaczego na biuro w Centralnym Obszarze Biznesu decydują się w zdecydowanej większości znane, prestiżowe marki o ugruntowanej sytuacji finansowej.

 

Zalety lokalizacji biura na Woli

Okolice Ronda Daszyńskiego oraz Ronda ONZ od kilku lat przeżywają prawdziwe oblężenie ze strony potencjalnych najemców. Są to obecnie lokalizacje, które przyciągają uwagę firm polskich, jak i zagranicznych. Wpływ na to ma wiele czynników. Kluczowym w ocenie wielu ekspertów jest doskonałe skomunikowanie Woli z innymi dzielnicami Warszawy. W zdecydowanej mierze umożliwiło to otwarcie II linii metra, która od 2020 roku umożliwia sprawny dojazd dla pracowników z Targówka, Pragi oraz Bemowa. Dodatkowym aspektem jest także bliskość licznych instytucji rządowych, oświatowych czy kulturalnych. Niebagatelny wpływ ma także bardzo reprezentacyjny charakter lokalizacji. Powstały tutaj Centralny Obszar Biznesu przypomina architekturą kompleksy biznesowe znane z Londynu czy Nowego Jorku.

 

Dlaczego warto rozważyć wynajem biuro na Mokotowie?

Mokotów jest biznesowym centrum południowej części Warszawy. To tutaj powstało wiele budynków biurowych, które spowodowały w następstwie rozwój punktów usługowych, gastronomicznych oraz inwestycji mieszkaniowych. Dzielnica ta, pomimo doskonałego usytuowania oraz stale rozwijającej się infrastruktury, boryka się z coraz wyższym wskaźnikiem pustostanów i dostępnych powierzchni do wynajęcia. Mimo to, w ocenie ekspertów Finne, jest to bardzo atrakcyjna oferta na rynku nieruchomości komercyjnych.

Do kluczowych zalet biur na Mokotowie z pewnością można zaliczyć doskonałe skomunikowanie z innymi częściami Warszawy czy miastami aglomeracji warszawskiej (Piaseczno, Konstancin czy Janki), a także bliskość instytucji samorządowych czy edukacyjnych. Niezaprzeczalnym argumentem za wyborem tej lokalizacji jest szybki dostęp do Lotniska im. Fryderyka Chopina na Okęciu czy węzeł drogowy umożliwiający dogodny dojazd do Obwodnicy Warszawy. Pracownicy tutejszych biur mogą także korzystać z bogatej oferty galerii handlowych (m. in. Galerii Mokotów) oraz licznych punktów handlowych i gastronomicznych. Warto także wspomnieć o linii metra, która dzięki stacjom Racławicka, Wierzbno i Wilanowska zapewnia codzienny dojazd tysiącom osób ze wszystkich dzielnic stolicy.

Powyższe zestawienie wyraźnie wskazuje na wysoki potencjał biura na Mokotowie. Większa liczba dostępnych powierzchni biurowych oraz znacząco niższe stawki czynszu, przy jednoczesnym doskonałym skomunikowaniu dzielnicy z resztą miasta, powinny otworzyć dyskusję wewnątrz wielu firm poszukujących nowej przestrzeni do pracy wyłącznie w centrum Warszawy.

Dowiedz się więcej

Cover Image for Istota umowy najmu i jej konstrukcja

2024-04-04

Istota umowy najmu i jej konstrukcja

Umowa najmu stanowi fundament każdego komercyjnego wynajmu powierzchni biurowej. Jej istota oraz ...

Czytaj więcej
Cover Image for Jak efektywnie przygotować się do procesu najmu powierzchni biurowej?

2024-03-21

Jak efektywnie przygotować się do procesu najmu powierzchni biurowej?

Rynek nieruchomości komercyjnych jest niezwykle konkurencyjny i dość skomplikowany, zwłaszcza w k...

Czytaj więcej

Please turn the device